Seile Anna

Seile Anna (27.09.1939.)
Seile AnnaĢeogrāfijas doktore, vides aizsardzības speciāliste un politiķe, viena no četriem Latvijas politiķiem, kuri bijuši ievēlēti Augstākajā Padomē, kas pasludināja Latvijas neatkarību, un bijuši deputāti arī 5., 6., 7., 8. un 9. Saeimā.
 A.Seile ir dzimusi jaunsaimnieku ģimenē Mežotnes pagastā. 1957. gadā beigusi Svitenes vidusskolu un iestājusies LVU Ģeogrāfijas fakultātē, studijas beigusi 1962. gadā. 1992. gadā piešķirts ģeogrāfijas doktora zinātniskais grāds, bet 1999. gadā atzīta par LLU Goda doktori.
Strādājusi par skolotāju Valkas rajonā, pēc tam bijusi ģeoloģe Ģeoloģiskās izpētes ekspedīcijā, specializējusies vides aizsardzības jautājumos, strādājot Zinātnes un ražošanas apvienībā “Silava”. Sākot ar 1979. gadu bijusi Slīteres Valsts rezervāta direktora vietniece zinātniskajā darbā, veidojusi Latvijas Valsts rezervātu zinātniskās izpētes programmas un pirmo valsts rezervātu administrāciju.
Latvijas komunistiskajā partijā nav iesaistījusies. Trešās atmodas laikā 1980. gadu beigās darbojusies Latvijas nacionālās neatkarības kustībā un Zaļajā partijā. 1995. gadā ievēlēta par partijas LNNK priekšsēdētāju. 5., 6., 7., 8. un 9. Saeimā bijusi no LNNK saraksta ievēlēta deputāte, strādājusi komisijās, kas nodarbojās ar tautsaimniecību, bet it īpaši ar lauksaimniecības un mežsaimniecības jautājumiem. 7. Saeimā bijusi komisijas priekšsēdētāja biedre, un ievēlēta arī par Lauksaimniecības un mežsaimniecības apakškomisijas priekšsēdētāju. Bijusi Centrālajā Zemes komisijas locekle, bet laikā no 1993. – 1995. gadam tikusi ievēlēta par tās priekšsēdētāju. Arī vēlākajos gados Saeimā nodarbojusies ar īpašuma tiesību un zemes privatizācijas jautājumiem.
9. Saeimas laikā, 2008. gadā, A.Seile izstājusies no partijas Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, bijusi jaunas partijas Pilsoniskā savienība (PS) dibinātāju skaitā, un tika ievēlēta par šīs partijas Saeimas deputātu frakcijas priekšsēdētāju.
A.Seile ir bijusi TB/LNNK valdes un domes locekle, bet pēc PS dibināšanas bijusi tās valdes un domes locekle. Pēc apvienības „Vienotība” pārtapšanas par partiju ir pārtraukusi savu darbību politiskajās partijās.
A.Seile ir publicējusi vairākus desmitus rakstu par vides aizsardzības jautājumiem, kā arī par agrārās reformas un privatizācijas problēmām. Publicējusi trīs grāmatas dienasgrāmatu veidā par deputātu darbību Saeimā ar nosaukumu “Annas burtnīciņas”. 1. grāmata – “Brīvību Latvijai” (1990. – 1992.g.); 2. grāmata – “Zeme, dzīve, politika” (1992. – 1995.g.); 3. grāmata – “Atlaist Saeimu!” (2006. – 2010.g.). 2011. gadā publicēts raksts par zemes reformu apgāda LZA Vēstis rakstu krājumā. 2012. gadā ir publikācijas LU Akadēmiskā apgāda krājumā un VZD izdevumā  „Zemes reforma – atslēga uz īpašumu”.
Precējusies, kopā ar vīru Juri, ģimenē izaudzināti 3 dēli. Visi dzīvo un strādā Latvijā.
 A. Seile ir apbalvota ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

3 responses to “Seile Anna

  1. Atpakaļ ziņojums: Par mūža ieguldījumu | Dundagas vēsture·

  2. Atpakaļ ziņojums: Izveido piemiņas vietu represētajiem (1989.) | Dundagas vēsture·

  3. Atpakaļ ziņojums: Par mūža ieguldījumu | Dundagas vēsture·

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s