Lorencs Aivars

Lorencs Aivars (07.12.1933.)
Aivars LorencsZinātnieks, matemātiķis, LU profesors, saistīts ar datorikas pirmsākumiem Latvijā, guvis atzīstamus panākumus, kaut arī zēna gados nelaimes gadījumā zaudējis redzi.
Dzimis Ventspils apriņķa Dundagas pagastā zvejnieka ģimenē.
Absolvējis LVU Fizikas un matemātikas fakultāti (1958.). Aivars Lorencs strādā Elektronikas un datorzinātņu institūtā kopš tā dibināšanas 1960. gadā (ar pārtraukumu no 1978. gada līdz 1980. gadam). Pētījis vienādojumu atrisināmību brīvajās grupās, risinājis galīgu deterministisku (determinētu) automātu problēmas; izstrādājis galīgu varbūtisko automātu konstruktīvās teorijas pamatus, kā arī šo automātu strukturālās sintēzes metodes; pētījis attēlu atpazīšanas lietišķos jautājumus; pētījis digitālās signālapstrādes procedūru statistiskās īpašības. Par monogrāfiju „Varbūtisko automātu konstruktīvās teorijas elementi”, izdots 1972. gadā, saņēmis Latvijas ZA Prezidija 1. pakāpes prēmiju. PSRS Zinātņu kandidāts matemātiskajā loģikā un algoritmu teorijā (1964), PSRS Zinātņu doktors mnatemātiskajā kibernētikā (1979); pēc diploma nostrifikācijas – Dr. habil. math (1992). LU profesors (1993). 4 zinātnisku grāmatu un vairāk nekā 90 zinātnisku un populāri zinātnisku publikāciju autors. Latvijas Statistiķu Asociācijas biedrs, Latvijas Augstskolu Profesoru Asociācijas biedrs. Galvenās zinātniskās intereses: – matemātiskā statistika; – digitālu signālapstrādes procedūru statistiskā analīze; – digitālu attēlu apstrāde un klasifikācija; – kriptogrāfija un biideālu algebra.
Sarakstījis mācību grāmatas.

Vairāk par Aivaru Lorencu Elektronikas un datorzinātņu institūta interneta vietnē un biedrības “Es redzu” interneta vietnē.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s