Dzelzsūdens Dundagā (1836.)

Dundagā atrodas dzelzsūdens avots, kura dziedinošās īpašības un pieejamā atrašanās vieta ir saistījušas ne tikai ārsta, bet visu Dundagas iedzīvotāju uzmanību.

Piedāvājam rakstu no 1836. gada laikraksta “Das Inland”, kurā aprakstīts par dzelzsūdens avotu un tā īpašībām.
Dr. Fr. Gēbels, ”Dzelzsūdens Dundagā pie Talsiem Kurzemē”.
Publikai būs patīkami uzzināt, ka Kurzemē atrodas dzelzsūdens avots, kas ar ūdens ķīmisko saturu ir pelnījis ārstu uzmanību, jo bieži tuvumā netiek pamanīts tas, kas tiek meklēts tālienē.
Tērbatā veiktā ūdens ķīmiskā izmeklēšana pietiekoši rāda, ka  Dundagas dzelzsavota ūdens ir pieskaitāms īstiem dzelzsūdeņiem, īpaši tā saucamajiem zemes tērauda ūdeņiem.
16 unces ūdens satur:
0,505 gramus ogļskābā dzelzs oksīda,
0,701 gramus ogļskābais magnēzijs,
1,275 gramus ogļskābā kaļķa,
kopā ar nelielu daudzumu ogļskābā un sērskābā nātrija un kalcija hlorīda.
Ogļskābie sāļi ir pilnībā izšķīduši brīvajā ogļskābē, kādēļ ūdens izskatās kristāldzidrs. Šī dzelzsavota ūdens pieder klasei, pie kuras pieder Vildungenas, Spā, Švalbahas, Hambahas, Brikenavas un citi minerālūdeņi. Dundagā praktizējošais ārsts fon Bolšvings par to raksta sekojošo:
”Kurzemē, Dundagā pie Talsiem, kur es darbojos kā praktizējošs ārsts, atrodas dzelzsavots, kura dziedinošās īpašības un pieejamā atrašanās vieta ir saistījušas ne tikai ārsta, bet visu Dundagas iedzīvotāju uzmanību. Okera nogulsnes ir ievērojamas, avota ūdens ir kristāldzidrs,  no glāzē ielieta ūdens gaiss gaist ļoti ātri. Ūdens pēc garšas ir ar tintes piegaršu, dzirkstošs, vēsinošs. Iedzerts lielākos daudzumos, tas sākotnēji apgrūtina kuņģi, bet neatver urīnceļus. Lai ūdeni varētu iesmelt skaidru, ir ierīkoti koka grodi un nojume. Deviņu mēnešu laikā es avotu ar panākumiem esmu izmantojis diviem slimniekiem, kuriem bija ieteikta dzelzs un ogļskābes lietošana; arī slavens Jelgavas ārsts ūdeni ar panākumiem izmantoja viena slimnieka ārstēšanā tiklab iekšķīgi, kā siltā peldē.”

Avots: Das Inland, 08.07.1836.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s