Leduspagrabs

Pie Dundagas pils atrodas leduspagrabs, kurā kādreiz glabāts no dīķa lielos blokos sazāģētais ledus.

Ruta Grothusa (dzimusi Ostenzakena) savas bērnības atmiņas Dundagā pierakstījusi ar domu, darīt tuvāku viņas vecāku namu un garu, kas tajā valdīja. Atsevišķas nodaļas tajās nav hronoloģiski aptvertas, bet kopumā tie bija 15 sakārtojumi, turklāt notikumi daudzkārt bija ar atkārtojumiem. Viņas meita Erdmute Vēbere, dzimusi fon Grotthussa jau 2000.gadā atmiņas caurskatīja un mēģināja tās sakārtot hronoloģiski.
Piedāvājam iepazīties ar fragmentu no Rutas Grothusas atmiņu apraksta “Dundagas pils stāsti un noslēpumi”.
Leduspagrabs.
Priekšā pie dīķa augšpus redz leduspagrabu. Priekšā, caur vārtiem, ledus pagrabā uzreiz nenonāca saldētavas telpā, bet gan papriekšu pēc vairākām slūžām. Ziemā, kad leduspagrabu atkal vajadzēja piepildīt ar ledu, tika pār viņu, zem kokiem, zeme norakta nost, līdz plāksnei, kas ledus pagrabu noslēdza no augšas. Ledus tika uz dīķa sazāģēts lielos blokos, sakrauts uz vienkāršām, plakanām ragavām un pāri ceļam braukts uz leduspagrabu. Tur tas tika caur leduspagraba jumta caurumu mests lejā. Tad bija stiprs sals. Pāri uzlaistīja ūdeni un ledus bloki sasala kopā vienā milzīgā ledus bluķī.

Kad leduspagrabs bija šādi piepildīts, tas atkal tika noslēgts ar plati un zemi. Vasarā šī vieta atradās vēl arī koku ēnā. Šis milzīgais ledus bluķis turējās līdz nākošajai ziemai.
Pavisam pa labi. Zem augstajiem kokiem redzams (vislabāk ar lupu) medījumu šķūņa jumts un zelminis. Sānu sienas sastāvēja tikai no latām. Ziemā pēc medībām tur tika uzkārts medījums, līdz to varēja nogādāt uz vilcienu un izsūtīt.

Jūliusa Dēringa zīmējums. 1846.gada 23.augusts.

Pavisam pa kreisi bildē redzams vēl viens zelminis no Līkās muižas. To sauca par Līko muižu, jo tā veidoja līkumu. Šajā zelminī ar skatu uz pilsiebrauktuvi un ceļu garām baznīcai, uz krogu un govju kūti, vectēva laikos bija dzīvojis onkulis Frics Grotthuss (Fritz Grotthuss) (mana vīratēva brālis). Pirms vectēvs nomira, papa pārvācās no Tiņģeres uz Dundagu. Vectēvs vēl bija bijis ziemā uz manām krustībām Tiņģerē, bet viņš bija jau toreiz ļoti smagi slims. Jurģos (George) 1897.gadā, tas ir 23.aprīlī, vectēvs tika nodevis Dundagas apsaimniekošanu papa rokās. Vecvecāki pārcēlās uz Rīgu.

Onkulis Frics Grotthuss, kam bija bijusi vectēva ģenerālpilnvara, saņēma nu papa ģenerālpilnvaru un pārvācās tad uz nu tukšu kļuvušo Tiņģeres muižiņu (pilīti – Schlößchen).

Avots: Rutas Grothusas atmiņu apraksts “Dundagas pils stāsti un noslēpumi”, (Indras Čeksteres tulkojums), nepublicēts.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

3 atbildes “Leduspagrabs

  1. Atpakaļ ziņojums: Gadatirgus Dundagā | Dundagas vēsture·

  2. Atpakaļ ziņojums: Medības Dundagā (1914.) | Dundagas vēsture·

  3. Atpakaļ ziņojums: Gulbju dīķis | Dundagas vēsture·

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s