Dūmelnieka Gustava Eltmaņa (1911.–1994.) dzīvesstāsta fragments

LPSR VDK zinātniskās izpētes komisija ir publicējusi komisijas pētnieka Dr. hist. Dzintara Ērgļa apskatu par Dundagas pagasta Dūmeles ciema iedzīvotāju Gustavu Eltmani (1911.–1994.).

Gustavs Eltmanis ar savu ģimeni. No kreisās sievasmāte Alvīne Gūtmane (1895-1969), sieva Milda Eltmane (1919-1971) ar meitu Viju (1944), Gustavs Eltmanis ar dēlu Aldoni (1942) un sievastēvs Teodors Gūtmanis (1893-1961). Dundagas pagastā 1945. gada pavasarī. Avots: http://www.lu.lv/vdkkomisija

Raksts “Filtrācijas nometņu dokumenti un aculiecinieku atmiņas: Dundagas pagasta Dūmeles ciema iedzīvotāja Gustava Eltmaņa (1911–1994) dzīvesstāsta fragments” veltīts viena cilvēka dzīvesstāstam, kas dažiem varētu likties pārlieku šaura pieeja. Taču tā saucamā mikrovēsture jau vairākus gadu desmitus ir atzīta vēstures zinātnes joma un metode, tāpēc nav iemesla uzskatīt, ka šo pieeju nevar izmantot arī attiecībā uz padomju represiju problemātiku. Filtrācija bija skaitliski lielākās Latvijas iedzīvotāju represijas PSRS okupācijā. Cerams, ka viena Latvijas Republikas iedzīvotāja – Gustava Eltmaņa – pieredze filtrācijas nometnēs palīdzēs lasītājiem labāk izprast šo parādību kopumā.
Gustavs Kārlis Eltmanis ir dzimis 1911. gada 11. maijā Ventspils apriņķa Dundagas pagasta Dūmeles ciemā Eltmaņu mājās. Viņa vecāki Eduards Eltmanis (1878–1945) un Lizete Eltmane, dzimusi Mežgrāve (1882–1956), bija zemnieki, kuriem piederēja neliela mājiņa un daži hektāri zemes.
Pirmā pasaules kara laikā Vācijas armija Eltmaņu ģimeni tāpat kā pārējos Dūmeles ciema iedzīvotājus izdzina no savām mājām, un tā aptuveni pusotru gadu dzīvoja Dundagas pagasta Laptevciema Juzupu, Vīdales ciema Juru un Muņu ciema Pinniņu mājās.
Latvijas Republikas veiktās agrārās reformas rezultātā Gustava Eltmaņa tēvs Eduards Eltmanis Dūmeles ciemā blakus savam nelielajam zemes gabalam ieguva jaunsaimniecību, kuru nodēvēja par Straujniekiem.
Divdesmito gadu sākumā Eltmanis četras ziemas mācījās Dundagas pagasta Mazirbes pamatskolā. Turpināt izglītību tālāk par ceturto klasi Eltmanim neļāva vecāku materiālie apstākļi, un viņš pēc skolas beigšanas strādāja sava tēva saimniecībā, bet kopš 1932. gada – arī par kuļmašīnu meistara izpalīgu jeb “iekšālaidēju” rudeņos. No 1933. gada augusta līdz 1934. gada oktobrim Eltmanis dienēja Latvijas Republikas armijas Vidzemes artilērijas pulkā Rīgā.

Gustavs Eltmanis ar sievu Mildu kāzu dienā. Avots: http://www.lu.lv/vdkkomisija

1939. gada 1. oktobrī Mazirbes luterāņu baznīcā Gustavs Eltmanis salaulājās ar Mildu Helēni Gūtmani (1919–1971) no Dūmeles ciema Mežmaču mājām. Viņu laulībā piedzima divi bērni – dēls Aldons (1942) un meita Vija (1944).
Lai izvairītos no dienesta nacionālsociālistiskās Vācijas armijā, Eltmanis 1943. gada pavasarī bija spiests iestāties aizsargos. 1944. gada oktobrī viņu kopā ar citiem Dūmeles ciema izdzīvotājiem, izņemot dažus nacionālsociālistiskās Vācijas varas atbalstītājus, izdzina no mājām Dūmeles ciemā, un līdz nacionālsociālistiskās Vācijas kapitulācijai viņš ar ģimeni dzīvoja Dundagas pagasta Cirstes ciema Kalnu, Jušu un Pētermaču mājās.
Otrajam pasaules karam beidzoties, Gustavs Eltmanis atgriezās savās mājās, bet jau 1945. gada 24. maijā viņu Dūmelē aizturēja un nosūtīja uz filtrācijas nometni pie Maskavas, no kuras Latvijas teritorijā viņš atgriezās 1946. gada novembrī. Atgriezies dzimtajā ciemā, Eltmanis turpināja strādāt savā saimniecībā, bet pēc 1949. gada kolektivizācijas – vietējos kolhozos. 1974. gadā viņš no Dūmeles pārcēlās dzīvot uz Talsu rajona Kolkas ciemu.
Gustavs Eltmanis miris 1994. gada 27. janvārī Kolkas pagasta Kolkas ciemā. Apglabāts 1994. gada 5. februārī Dūmeles kapsētā.
Filtrācijas nometņu dokumenti un aculiecinieku atmiņas: Dundagas pagasta Dūmeles ciema iedzīvotāja Gustava Eltmaņa (1911–1994) dzīvesstāsta fragments

Avots: Filtrācijas nometņu dokumenti un aculiecinieku atmiņas: Dundagas pagasta Dūmeles ciema iedzīvotāja Gustava Eltmaņa (1911–1994) dzīvesstāsta fragments, Dzintars Ērglis, VDK zinātniskās izpētes komisija, 20.11.2016.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s