Dundagas pils (teika)

Grāmatā “Latviešu tautas teikas”, kas izdota 1988. gadā apkopotas vēsturiskās teikas, tai skaitā arī par to kā velns salīdzis ar Dundagas kungu, ka viņš uztaisīs Dun­dagā pili.

Velns salīdzis ar Dundagas kungu, ka viņš uztaisīs Dun­dagā pili. Ja Dundagas kungs uzminēs Velna vārdu, tad kungs pili varēs paturēt, ja nē, tad kungam nocirtīs galvu. Velns aizgājis pie kalēja un sācis kalt un sviest visu stūri. Bet neviens nevarējis saprast, ko Velns kal un kas tur būs. Atnākusi pēdīgā diena. Velns paņēmis savus dzelžus un pazudis kā ellē. Meita, govis mežā ganīdama, dzirdē­jusi, ka purvā viens dzied:
“Aijā, aijā, vēderšļanka, Rītā pārnāks Jurkelis, Dundagas pili uztaisīs, Kungam galvu nocirtīs.”
No rīta meita stāsta savam kungam, lai viņš maksā daudz naudas, tad viņa izglābs kungu no nāves. Kungs negribējis meitai maksāt, jo viņš domājis, ka pats vārdu uzminēs.
No rīta pile gatava un Velns nāk iekšā. Kungs nu min un min, bet nevar uzminēt. Velns saka: “Vēl tu vari aiz­iet un apdomāt.”
Kungs aiziet pie meitas un nu sola daudz naudas, lai saka Velna vārdu. Meita pasaka, ka Velnu sauc par Jurkeli. Kungs atkal ieiet pie Velna, bet tūliņ vēl vārdu ne­teic, bet minas un minas. Nu Velns ir priecīgs. Bet uzreiz kungs saka; “Kas tavu vārdu nezina. Tevi sauc Jurkelis.” Velns aizskrēja ar visām stenderēm ārā. Un tā no šī laika pile palikusi kungam.
Tā radusies Dundagas pils.
1690, 9777. Kate Gurecka Kuldīgas Skrundā, 50 g. v.; pier. A. Kārklina L940.

Avots: Latviešu tautas teikas. Vēsturiskās teikas. Rīga, “Zinātne”, 1988.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s