Dundagas pagasta ebreju liktenis (1941.)

Piedāvājam iepazīties ar Dzintara Ērgļa pētījumu par Ventspils apriņķa Dundagas pagasta ebrejiem un to likteni 1941. gada vasarā.

Piemiņas akmens “Dundagas nāves nometnēs 1943. – 1944. gados iznīcināto 1200 Latvijas un Eiropas ebreju piemiņai”. Foto: Maigurs Strīķis

Pēc 1935. gada tautas skaitīšanas datiem, Dundagas pagastā dzīvoja 44 ebreji. Tiesa, seši vīrieši no tiem nebija pagasta pastāvīgie iedzīvotāji. Iedzīvotāju skaita ziņā Dundagas pagasts tolaik bija ceturtā lielākā ebreju apdzīvotā vieta Ventspils apriņķī pēc apriņķa pilsētas Ventspils (1246), Ugāles pagasta (56) un Piltenes pilsētas (45).
Lielākā daļa ebreju dzīvoja pagasta centrā Dundagā (1935. gada februārī 15), bet dažas ģimenes arī Vīdalē, Mazirbē, Kolkā, Ildzerē u.c. ciemos. 1935. gadā Dundagas ebreji bija izvietojušies 13 mājās.
1941. gada vasarā ebreju skaits Dundagas pagastā bija jau ievērojami mazāks nekā 1935. gadā, jo, līdzīgi kā visā Latvijā, ebreji arvien vairāk pārcēlās dzīvot uz pilsētām.
1941. gada vasarā Dundagas pagasta ebrejus vispirms skāra padomju režīma represijas. Ventspils apriņķī no 1941. gada 14. jūnijā deportētajiem iedzīvotājiem gandrīz piektā daļa bija ebreji. Šajā dienā no Dundagas pagasta uz PSRS austrumu apgabaliem izsūtīja četrus ebrejus.
Marģers Vestermanis, Andrievs Ezergailis, Bernhards Press u.c. autori savos darbos aplūkojuši koncentrācijas nometnes “Kaiserwald” filiāli Dundagā, kas pastāvēja 1943. un 1944. gadā. Savukārt Dundagas pagastā dzīvojošās skaitliski nelielās ebreju kopienas liktenis 1941. gada vasarā, kad to represēja gan padomju, gan nacistu totalitārais režīms, līdz šim nav pētīts.
Dzintars Ērglis darbā, kas publicēts Latvijas Vēsturnieku komisijas rakstu 12. sējumā izmantojis muzeja un dokumentācijas centra “Ebreji Latvijā” (MEL) un Latvijas Valsts vēstures arhīva (LVVA) materiālus, kā arī bijušās LPSR MP VDK krimināllietas, kas tagad atrodas Latvijas Valsts arhīvā (LVA). Vācijas–PSRS kara sākumā izveidojušos situāciju Ventspils apriņķī palīdz izprast Jura Pavloviča, bet holokausta norisi – Rudītes Vīksnes pētījums.
Ventspils apriņķa Dundagas pagasta ebreju liktenis: 1941. gada vasara (Latvijas Vēsturnieku komisijas raksti, 12. sējums, Latvijas vēstures institūta apgāds, Rīga, 2004.)

Avots: http://www.president.lv

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s