Milzīgs ugunsgrēks Dundagā (1932.)

1932. gada februārī Dundagas stērķeļu fabrikas ēkā izcēlās ugunsgrēks, no kura aizdegās arī Dundagas ev. luteriskās draudzes baznīcas tornis.

Ventas Balss (23.02.1932.)
Milzīgs ugunsgrēks Dundagā
Pag. sestdienas vakarā ap plkst. 11 izcēlās ugunsgrēks Dundagas stērķeļu fabrikas ēkā. Kaut gan sanākušie ļaudis laida darbā Dundagas pienotavas ugunsdzēšamo šļūteni, uguni ierobežot nebija iespējams un ēka nodega. Degšanu sevišķi veicināja jumta sausā izbūve, kā arī pats jumts, kurš bija būvēts no šķindeļiem ar dakstiņu segumu virs tiem. Degšanu veicināja arī mērenais vējš, kurš uguns dzirksteles nesa pat kilometriem tālu. No dzirkstelēm aizdegās arī Dundagas ev. luteriskās draudzes baznīcas tornis, kurš ir koka būve ar šķindeļu segumu. Pateicoties ātrai rīcībai, uguni tornī izdevās nodzēst un veco baznīcu pasargāt no iznīcības. Baznīca būvēta 1766. g., un jau 1929. gadā, kad dega Dundagas tautas nams, tai draudēja tāds pat liktenis, bet arī uguni izdevās nodzēst. Fabrikas ēka pieder Zemkopības ministrijai, bet līdz 1935. gadam viņa izrentēta Dundagas stērķeļu fabrikas paju sabiedrībai. Ēka apdrošināta Finanšu ministrijas apdrošināšanas nodaļā par Ls 4000.–, bet tās faktiskā vērtība iztaisa ap Ls 20 000. Ēkā bez fabrikas atradās arī D. Fuksa koloniālpreču veikals, R. Karlsona un H. Amatnieks dzīvoklis un R. Hiršsona pulksteņu veikals. Kā fabrikas iekārta, tāpat veikalu iekārtas un preces sadega pilnīgi. Fabrikas iekārta apdrošināta “Latvijas Lloidā” par Ls 15 000.–, bet zaudējumi fabrikai iztaisa Ls 150 000.–. Fuksa veikala iekārta un preces apdrošinātas nav bijušas, un zaudējumi iztaisa ap 20 000 Ls. Karlsona frizētava arī nav bijusi apdrošināta, un tam zaudējumi cēlušies par apm. Ls 900.–. Amatnieks frizētava un dzīvoklis bijis apdrošināts par Ls 2000.– un Hiršsona veikals par Ls 1600.–. Zaudējumi viņiem iztaisa apm. apdrošināšanas summu. Uguns sākusies Amatnieks frizētavas un dzīvokļa rajonā. Frizētavā apm. līdz plkst. 9 vakarā kurināta krāsns, bet ap 9.20 darbi frizētavā beigti un darbinieces visas aizgājušas viesos. Frizētavas darbnīcas dūmu vadi neesot bijuši pienācīgā kārtībā, kādēļ pieņemams, ka tas bijis par uguns izcelšanās iemeslu. Ļaunprātīgas dedzināšanas pazīmes neesot. Dundagas stērķeļu fabrika patreiz bija lielākā šāda veida fabrika Latvijā un apm. 75% no Latvijā patērētā sīrupa un stērķeles sedza ar saviem ražojumiem. Uz fabrikas atjaunošanu maz izredzes, jo īpašnieki cietuši milzīgus zaudējumus. Fabrika vēl tikai dažas nedēļas atpakaļ bijusi apdrošināta par daudz augstāku summu, bet, tā kā ziemas laiks ugunsdrošības ziņā uzskatāms par drošāku, tad apdrošināšanas summa pazemināta.
Iepriekš jau esam rakstījuši par ugunsgrēku Dundagas pilī (1872.), par Dundagas pils dedzināšanu (1905.), diviem lieliem ugunsgrēkiem Dundagā (1940.) un par to ka deg Dundagas slimnīca (1998.).

Avots: Ventas Balss (23.02.1932.)

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s