Bīskaps dāvina domkapitulam Dundagas apgabalu (1245.)

1245. gadā Rīgas bīskaps Nikolajs dāvina Rīgas domkapitulam Dundagas un Tārgales apgabalu.

Piedāvājam iepazīties ar šī dokumenta tulkojums no latīņu valodas.

Rīgas domkapitula galvenais zīmogs. 1234-1269. Avots – „letonika.lv”.

Nikolajs, no Dieva žālastības Rīgas bīskaps, visus, kuri lasīs šo vēstuli, sveicina Jēzus Kristus vārdā. Lai tas, kas ir paveikts laikā, nepazustu kopā ar laiku, pienākas, ka likumīgi un taisnīgi paveiktais, lai to atcerētos nākotnē, tiek nostiprināts ar zīmogu pielikšanu un privilēģiju apstiprināšanu.
Tādēļ lai jums visiem top zināms, ka, lai mūsu bīskapijas svētās jaunavas Marijas baznīcai Rīgā, no kuras klēpja ticības gaisma apspīdēja pagānus, un kas turklāt ir pamats un galva visiem jaunajiem [ticības] stādījumiem Livonijā, tās brāļiem Jēzū Kristū un Viņa visšķīstākās mātes kalpiem nevajadzētu ciest dzīvei nepieciešamo lietu trūkumu, un lai mēs varētu saņemt mātes un dēla žēlastības augļus mūsu grēku atlaišanai, mēs kā pabalstu (subsidium) šai baznīcai tanī Kurzemes daļā, ko mums kā mūžīgu īpašumu ir apstiprinājis godājamais tēvs, apustuliskā sēdekļa legāts, Modēnas bīskaps Vilhelms, piešķiram divsimt arklus, proti, Dundagas (Donedange) apgabalu (regionem), ar visu tās marku (marchia), tāpat Tārgales (Targele) apgabalā (regione) Gaviezni (Gauesne) ar visu tās marku, izņemot 16 arklus, kas atrodas Gribūna un Viljamēsa (Gribune et Viliames) dzimtas zemē (cognatione) un ciemā, kas saukts Padure (Padere), ar visām tiesībām. Ja minēto arklu skaits vēlāk samazinātos, mums nav pienākuma to atlīdzināt. Bet ja to skaits ar Dieva palīgu vēlāk minētajos apgabalos pieaugtu, neviens to nevar baznīcai atņemt. Šī dāvinājuma liecinieki ir minētās baznīcas kanoniķi prāvests Arnolds, priors Hardviks, domkungi Meinards un Aleksandrs, kantors Johanness, pagrabmeistars Lamberts, mūsu vasaļi bruņinieki Teoderiks no Kokneses, Johans no Bardevišas, Teoderiks no Kīveles, mūsu vasaļi bruņinieks Alberts un Kokneses, Vedekins un Gerlaks, kuri no mūsu puses ierādīja minētajai baznīcai īpašumu, fogts (advocatus) Heidenriks, mūsu galdzinis Konrāds un daudzi citi. Dots Rīgā, Kunga 1245. gadā, mūsu pontifikāta 25. gadā.

Avots: von den Notaren Conradus Palmedach, Brandenburger Kleriker, und Bertoldus Volperti, Kleriker der Kamminer Diözese, in Notariatsinstrument vidimiert, Treyden 1385 Juni 6

Arhīvs: Stockholm RA, Utländska pergamentsbrev, Estland & Livland, 1385 6/6

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

One response to “Bīskaps dāvina domkapitulam Dundagas apgabalu (1245.)

  1. Nu, jāvērš uzmanība uz diviem aspektiem: ja nebūtu notāru, kas apliecināja šos dokumentus, tad ne šis, ne citi – par Rīgas dibināšanu u. c. nebūtu saglabājušies. “… lai tas, kas ir padarīts laikā, nepazistu kopā ar laiku…” Notārs ieraksta grāmatās aktus mūžīgai glabāšanai. Ja to neieviestu un nelietotu jau XI-XII gs. tad vēsturniekiem nebūtu ko šodien darīt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s