Dundagas pils dedzināšana (1905.)

1905. gadā Dundagas Centrs un Rīcības komiteja ar balsu vairākumu nolēma, ka naktī uz 2. decembri jānodedzina Dundagas pils.

Piedāvājam sadaļu no nepublicētā Kārļa Čodera manuskripta “Dundagas lappuses 1905.gada revolūcijas un 1919.gada pirmās padomju okupācijas vēsturē”. Atsevišķas vietas (tekstā norādītas kā A.P.) papildinātas ar informāciju  no Artura Priedīša manuskripta “Sarkanā Dundaga”.
 Dundagas pils dedzināšana
1905. gada 1. decembris. Ap pusdienlaiku Dundagu atstāja pēdējā dragūnu vienība (A.P. – Devās uz Ventspili.). Kājniekus pagasta šķūtnieki no Dundagas bija aizveduši jau novembra beigās, Militārā apsardze Dundagā bija beigusies (A.P. – Karavīri jau bija pirms dažām dienām izpļāpājušies, ka saņemta pavēle atstāt Dundagu. Pulciņu biedri tādēļ bija gatavībā.).
Dundagas Centrs un Rīcības komiteja ar balsu vairākumu nolēma, ka naktī uz 2. decembri jānodedzina Dundagas pils. Centrs izsūtīja uz tuvākajiem ciemiem ziņnešus, lai paziņotu, ka 1. decembra vakarā visiem vīriešiem ar ieročiem jāierodas vecajā pagastnamā. Ziņu tālāk izplatīja visā pagasta teritorijā.
Dundagas pils pēc 1905. gada ugunsgrēka. Foto pie K.Lēvisa of Menāra raksta.

Dundagas pils pēc 1905. gada ugunsgrēka. Foto pie K.Lēvisa of Menāra raksta.

Pirmā decembra vakarā pagastnama sēta un zāle ļaužu pilna. Daudziem līdzi ieroči. Aicinātie nezināja, kāpēc jāsapulcējas. Kad iestājās tumsa, Ģipkas skolas skolotājs Vilis Lēmanis paziņoja, ka paredzēta barona pils dedzināšana. Visi apņēmības pilni devās uz pili, kur spīdzināšanas mocības bija pārcietuši aizturētie revolucionāri.
Partijas biedri ap pili izveidoja ķēdi, lai neviens bez vajadzības pilī nevarētu iekļūt (A.P. – Rīcības komiteja nolēma vispirms arestēt uradņiku Celmu). Vilis Lēmanis pieprasīja, lai ugunsgrēka laikā nesāktos barona mantu izvazāšana un laupīšana, piedraudot ar bargiem sodiem un revolucionārās tautas tiesas bardzību.
Skats uz 1905. gada 1. decembrī nodedzināto Dundagas pili no DR. Foto A.Kāpostiņa fondā Nacionālā bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā R x/7.

Skats uz 1905. gada 1. decembrī nodedzināto Dundagas pili no DR. Foto A.Kāpostiņa fondā Nacionālā bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā R x/7.

Revolucionāri Prēdiks Oders un Ernests Pētersons palīdzēja pils apkalpotājiem Sofijai Grasei (virtuves pārzine) un Jānim Valkarējam no pils iznest personīgās mantas. Pēc tam abi, pamatīgi nomaskējušies, lai nepazīst, devās uz Ābrama Rabinoviča veikalu pēc petrolejas (A.P. – Lai liesmas ātrāk pārņemtu ēku, Kārlis Šenkers, Žanis Cēbergs, Ansis Redviņš un Aleksandrs Neliuss (1882.-1908.) no veikala atnesa petroleju.). Citi gāja uz aptieku dabūt tīrīto benzīnu, ko toreiz lietoja brūču dezinfekcijai. Atnesto degvielu izlaistīja pils telpās, atrāva logus, lai velk caurvējš, pielaida uguni. Kad pa logiem izšāvās pirmās liesmas, atskanēja tūkstoš vērotāju gaviles un “urrā” saucieni. Lai neļautu nevienam piedzerties, bruņoti vīri pils pagrabos sadauzīja vīna balonus un pudeles.
Drīz pils dega pilnās liesmās (A.P. – Pavisam zināmi trīsdesmit trīs pils dedzinātāju vārdi: Kārlis Šēnvalds, Ansis Redviņš, Jānis Klusbergs, Gustavs Rovičs, Teodors Šlēgers (1884.-1920.), Jānis Upīte (1886.-1977.), Ernests Pētersons, Jānis Lankovskis (1877.-1948.), Kārlis Freibergs, Fricis Blumbergs, Kārlis Īviņš, Fricis Ošmežs, Kārlis Ivans (1874.-1919.) un citi.), ugunsgrēka blāzma tumšos padebešus nokrāsoja sārtus.
(A.P. – Ugunsgrēka vietā sapulcējās gandrīz visi dundadznieki. Saglābt vairs nevarēja neko un neviens jau arī īpaši netiecās to darīt. Pils iekštelpas, griesti, grīdas izdega pilnīgi.).

Avots: Kārlis Čoders , “Dundagas lappuses 1905.gada revolūcijas un 1919.gada pirmās padomju okupācijas vēsturē”, nepublicēts; Arturs Priedītis, “Sarkanā Dundaga”, nepublicēts.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

2 responses to “Dundagas pils dedzināšana (1905.)

  1. Atpakaļ ziņojums: Dundagas pagastam 150! (2017.) | Dundagas vēsture·

  2. Atpakaļ ziņojums: Ugunsgrēks Dundagas pilī (1872.) | Dundagas vēsture·

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s