Ar zagtu elektrību „apgaismojis pus Dundagu” (1936.)

Dažu dienu elektriskās strāvas patēriņš Dundagā paaugstinās pat par 25 kilovatstundām virs normālā patēriņa. Spēkstacijas pārzinis pārbauda vadus un atrod vainīgo.

Dundagas spekstacija_1920

Dundagas muižas spēkstacija ap 1920. gadu.

Ventas balss (10.04.1937.)
Ar zagtu elektrību „apgaismojis pus Dundagu”
Pag. gada oktobrī Dundagas elek­triskās spēkstacijas pārzinis K. Tomsons novērojis, ka elektriskās strāvas patēriņš ir lielāks, nekā noņem abo­nenti. Dažu dienu elektriskās strāvas patēriņš paaugstinājies pat par 25 kilovatstundām virs normālā patēriņa. Kļuvis skaidrs, ka notiek elektrības zādzība, kādēļ pārzinis ar speciālu ie­rīču palīdzību pārbaudījis pēc kārtas visu virzienu vadus un, atradis zādzī­bas vadu, devies kontrolēt visus pie tā pieslēgtos patērētājus.
„Bet nevienu man nemaz nenācās pār­baudīt, jo drīzi vien ieraudzīju tādu gaismu, kādu normāla elektriskā lampu nespēj dot. No Semjonova skārdnieka darbnīcas puses nāca tik liela blāsma, ka apgaismoja vai pus Dundagas,” tiesā stāstīja Tomsons.
Tad viņš pasaucis savu palīgu A. Niedrīti un abi tuvojušies darbnīcai. Gaisma brīžiem uzliesmojusi un atkal pazudusi. Abi uzgaidījuši tās parādīša­nos un devušies iekšā, kur pārsteiguši skārdnieku Vladimiru Semjonovu darbā ar paškonstruētu primitīvu elektrisku metālu kausēšanas un metināšanas ie­rīci, kas arī devusi minēto spožo dzirk­steļu gaismu.
Metināšanas aparātu S. izbūvējis no pāris skārda gabaliem, Jupitera oglēm un māla poda.
Atsauktais kārtībnieks sarakstījis protokolu. Stacijas pārzinis aprēķinājis, ka S. 24 dienu laika nozadzis elektrību par 92 ls, par šādu summu nodarot zaudējumus Dundagas pagasta valdei. Tā kā S. jau vairākas reizes sodīts, tad lietu iztiesāja Jelgavas apgabal­tiesa.
S. vainu atzina un paskaidroja, ka ar aparātu eksperimentējis tikai divus vakarus bez mantkārīgiem nolūkiem. Pēdējā vārdā viņš lūdza sodu mīksti­nāt, jo esot šķīries no Latgales nozie­dzīgās kompānijas, kuras iespaidā iz­darījis iepriekšējos noziegumus, apmeties uz dzīvi starp kulturālākiem ļaudīm, un jau 5 gadus vedot godīgu dzīvi.
Apgabaltiesa to ņēma vērā un pie­sprieda tikai 1 mēnesi cietuma. Dunda­gas pagasta valdes civilprasību atstāja bez caurskatīšanas, jo nebija ieradies tās uzturētājs pārstāvis.
Ar zagtu elektrību “apgaismojis pus Dundagu” (Ventas balss, 10.04.1937.)

Avots: Ventas balss, 10.04.1937.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s