Dundagas pils (teika)

Grāmatā “Latviešu tautas teikas”, kas izdota 1988. gadā apkopotas vēsturiskās teikas, tai skaitā arī par Dundagas pili.

Dundagas pils
Kādreiz, kā stāsta teika, Dundagā bijusi skaista pils. Toreiz par Dundagas apgabalu valdījis jau gados vecs ķēniņš. Viņš ticis uzskatīts par ļoti bagātu. Viss būtu bijis labi, ja ķēniņa valstij neuzbruktu nelaime. Ķēniņš sastrī­dējies ar kaimiņu apgabala ķēniņu, kurš bijis burvis. Vie­nojušies, ja uzvarēs kaimiņu zemes ķēniņš, Dundaga iz­zudīs, it kā nekad nebūtu bijusi. Līdzi pilij nozudīs arī tās iedzīvotāji. Pilsēta toreiz vēl nebija saukusies par Dun­dagu, un ķēniņš teicis, ka pils varēšot virs zemes pacelties tikai tad, ja kāds pateiks tās jauno vārdu.
Tā tas arī noticis. Dundagas ķēniņš derības zaudējis. Kādu rītu apkārtnes iedzīvotāji pils vietā ieraudzīja lielu, melnu alu, kurā veda vecas, apsūbējušas kāpnes. Ala vi­siem iedvesa bailes, to uzskatīja par nelaimi vēstošu, jo katru, kas iedomājās alu apskatīt, tad vairs neredzēja.
Reiz kāds aitu gans, gados vēl jauns zēns, alas tuvumā ganījis aitas. Tā kā viņš nebija šejienietis, tad arī par alu nekā nezināja. Viņš to nolēmis apskatīt. Zēns nokāpis pa kāpnītēm, kas veda uz mazu, šauru tornīti. Tur zēns ieraudzījis zvanu. Zvans bijis liels, melns, jau noklājies ar gadsimtu rūsu. Zēns, neko daudz nedomājis, paraustījis zvanu; skanējusi dobja, sēra skaņa. Zēns nodomājis: „Dī­vaini.” Zvans teicis it kā vārdu „Dun-dang”, un viņš, ieklausoties zvana skaņās, atkārtojis: „Dun-da-ga.”
Līdzko viņš šos vārdus izteicis, sagruva melnā ala, un tās vietā apkārtnes iedzīvotāji ieraudzīja pili. Pils vārds bija uzminēts. Par zēnu neviens neko nezināja. Tā Dunda­gas pili nosauca jaukajā vārdā un apkārtni par Dundagu. Tāpat tā saucas arī vēl šodien. Pils vietā ir palikušas tikai drupas,
1980, 2384. Elza Brīvība Valmierā 82 g. v.; pier. Smiltenes tehn. audz. 1967.

Avots: Latviešu tautas teikas. Vēsturiskās teikas. Rīga, “Zinātne”, 1988.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s