Martins Berzevics – Dundagas pils īpašnieks (1582.-1588.)

1582. gadā Dundagas pili no Holšteinas hercoga Magnusa nopērk Transilvānijas kanclers un personīgais Polijas karaļa Stefana Batorija (Báthory Istaván) padomdevējs Martins Berzevics (Márton Berzeviczy).

Martins Berzevics

Martins Berzevics

Martins Berzevics (Polijā pazīstams kā Marcin Berzewicz) nāk no Transilvānijas Ungārijā. Karaļa Stefana Batorija galmā viņš veidoja lielisku karjeru. Savu diplomātisko ceļojumu un misiju laikā, apmeklējot karalieni Elizabeti Londonā, Turku Sultānu Konstantinopolē, pāvestu Gregoru XIII Romā, kā arī viesojoties Parīzē, Padovā, Vīnē vai Venēcijā, viņš vienmēr lieliski tika galā ar visiem uzdevumiem. Berzevicu ģimenei kopš 14. gs piederēja Niedzicas  pili Dunajecas upes krastā (šodien atrodas Polijas dienvidos), bet Martins Berzevics šim valdījumam pievienoja Stargard un Osieck rajonus, kā arī īpašumus Livonijā, tai skaitā arī Dundagas pili.
Latvijas Valsts vēstures arhīvā ir pieejami 3 dokumenti, kuros atrodamas ziņas par Berzevica ģimenes saistību ar Dundagas pili.
1582. gada 10. janvāris, Viļņa
Polijas karalis Stefans dod piekrišanu Martinam Berzevicam (de Berzevicze), Transilvānijas kancleram un Stargardas rajona administratoram no Kurzemes bīskapa Magnusa iegādāties Dundagas pili.
1582. gada 26. marts, Rīga
Polijas karalis Stefans apstiprina līgumu, noslēgtu starp Martinu Berzevicu (de Berzevicze), Transilvānijas kancleru un Stargardas rajona administratoru un Kurzemes bīskapu Magnusu par Dundagas pils pirkšanu un to, ka iepriekš minētais Martins Berzevics ir pils īpašnieks.
1581. gada 20. novembris, Varšava, convent Regni generali
Polijas karalis Stefans apstiprina, ka Martins Berzevics (de Berzevicze), Transilvānijas kanclers un Stargardas rajona administrators ir Dundagas pils un citu īpašumu Livonijā un Karaliskajā Prūsijā īpašnieks.
Dundagas pils Berzevicu ģimenei piederēja tikai 6 gadus, 1588. gadā to nopērk Brandenburgas markgrāfa padomnieks Levins fon Bilovs. Interesanti, ka Martina Berzevica pēcnācēji vēl daudzus gadus pēc pils pārdošanas oficiālajos dokumentos lietoja Dundagas barona titulu.
Raksts Dundagas pils īpašnieki.

Avots: Polish – Hungarian history with Latvian elements or what is common between Courland`s Dundaga and treasure of the inca.

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

One response to “Martins Berzevics – Dundagas pils īpašnieks (1582.-1588.)

  1. Atpakaļ ziņojums: Dundagas draudze un pils (1809.) | Dundagas vēsture·

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s