Nodibina Zuikas vīru kori (1944.)

1944. gada rudenī Latviešu leģiona karavīri pēc grūtām un smagām dienām frontē, Dundagā nodibina kori, kura diriģēšanu uzņēmās Roberts Zuika. Pirmajā mēģinājumā sanāca ap piecdesmit cilvēki, bet vēlāk to skaits pieauga vēl.
Zuikas vīru koris ar diriģentu Vili Lāci (kreisajā malā) 1964. gadā

Zuikas vīru koris ar diriģentu Vili Lāci (kreisajā malā) 1964. gadā

Koris paspēja dziedāt dievkalpojumos Dundagā, Popervālē un Valdemārpilī.
Laikraksta “Londonas avīze” 1964. gada 11. septembra numurā I. Pālītis raksta: “Un taisni 20 gadus atpakaļ šis koncerts, spožs jaunu karotāju pulks dziedāja mīlestībā uz savu zemi un latviešu dziesmu Dundagas baznīcas dievkalpojumā. Pieminēdams lēcošās saules zīmi, ko karavīri nēsā pie cepurēm ar Latvijas valsts saulrietu draudīgā ienaidnieka pārspēka priekšā, mācītājs dedzīgos vārdos pieminēja arī pašus karotājus un viņa mīlestību uz savu zemi un dziesmu”.
Tad vienību pārceļ uz Poliju, Pozemsdorfā pie Tornas. Seko juceklīga atkāpšanās Pomerānijā, padošanās gūstā Šverinā, tad Hagenavā un pēdīgi lielajā gūstekņu nometnē Putlosā (Ziemeļvācijā), kur nometnes pastāvēšanas laikā doti 23 koncerti un kam bijusi neaizstājama loma karavīru, tagad gūstekņu, morāla gara uzturēšanā. Gūsta laiku beidzot, koris nolemj neizirt un darboties ar „Zuikas vīru kora” nosaukumu, pulcējoties Lībekā. Bēgļu nometņu laikā koris pa latviešu nometnēm sarīko divus ļoti plašus koncertceļojumus (19 un 14 koncertus), piedalās dziesmu dienās Gēstachtā, Lībekā, Eslingenā.
Bēgļu nometnēm tukšojoties, koris 1947. gada rudenī izceļo uz Angliju, kuru no sairuma paglābj komponists Viktors Baštiks, kas tolaik dzied korī, jo Zuikam kā ģimenes cilvēkam uz Angliju izceļošana liegta un tikai vēlāk privāti izdodas atkal korim pievienoties. Anglijā Zuikas vīru koris ir viena no aktīvākajām vienībām, izpelna koru sacensībās vairākas godalgas, dzied BBC raidījumā, slavenajā Vigmora aulā Londonā, izpelna atzinību Velsas internacionālajā festivālā Langolenā, ir noturīgs balsts visās Anglijas latviešu sarīkotajās dziesmu dienās.
Kalpošana dziesmai un tēvzemei (Londonas avīze, 11.09.1964.)

Avots:  http://lv.wikipedia.org; Londonas avīze (11.09.1964.)

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s