Sarkanā Dundaga

Piedāvājam iepazīties ar Artura Priedīša grāmatas “Sarkanā Dundaga” manuskriptu, kurā autors raksta par 1905. gada revolūcijas notikumiem Dundagas pagastā.
Informācijai paša autora priekšvārds par manuskriptu.
Šī grāmata tika sarakstīta aizvadītā gadsimta 70. gadu pirmajā pusē, kad no 1970. g. līdz 1977. g. strādāju Talsu Novadpētniecības un mākslas muzejā par galveno fondu glabātāju. Tolaik iepazinos ar Žani Zumbergu, kurš dzīvoja Rīgā un bija pievērsies 1905.gada revolūcijas notikumu atspoguļojumam viņa dzimtajā Dundagas pagastā. Viņš bija revolūcijas dalībnieks, tika notiesāts un līdz Februāra revolūcijai 10 gadus sodu izcieta Smoļenskas katorgas cietumā.
Žanis Zumbergs galvenokārt pievērsās atsevišķu revolucionāru biogrāfiskajiem aprakstiem, kurus viņš iesniedza publicēšanai presē, kā arī dāvināja mūsu muzejam. Viņš mani uzaicināja sagatavot pārskatu par revolucionāro notikumu gaitu Dundagas pagastā, ko centos veikt, izmantojot ne tikai Žaņa Zumberga, bet arī citus materiālus.
Grāmatas „Sarkanā Dundaga” manuskripts tika iesniegts izdevniecībā “Avots”, kur to zināmu laiku rediģēja un paredzēja izdot 1980. gadā. Tomēr grāmatas izdošana kavējās vairākus gadus, un, sākoties “perestroikai” un labi apzinoties, ka izdevniecība drīz tiks likvidēta, redaktore man atdeva izrediģēto manuskriptu, ko nolēmu nepārstrādātā veidā publicēt Internetā savā mājas lapā.
 2010. gada 12. augustā
 A.P.
Arturs Priedītis “Sarkanā Dundaga”

Avots: http://artursprieditis.lv

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

3 responses to “Sarkanā Dundaga

  1. Priecājos par saitu! Informāciju par grāmatas publicēšanu savā laikā nosūtīju Dundagas vidusskolai un pašvaldības vadītājam. Viņi neatbildēja uz manu vēstuli. Tāpēc saits un grāmatas ievietošana ir patīkams notikums. Visu labāko, Arturs Priedītis

  2. Atpakaļ ziņojums: No Dundagas uz Ģibzdi | Dundagas vēsture·

  3. Iespaidīgs stāsts par spītu un cīņassparu labākas rītdienas vārdā. Lai mūžīga slava! Paldies autoram par grāmatu un bloga veidotājiem par publikāciju.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s