Dundagas pagasta ģerbonis (1997., 2000.)

Pirmie mēģinājumi izveidot Dundagas pagasta ģerboni radās 1997. gadā, kad mākslinieks un heraldikas speciālists Edgars Zemīte izstrādā ģerboņa projekta skici. Projektu apstiprināja domes sēdē, bet pēc apspriešanas tas tika noraidīts.
Gerbonis_variantsĢerboņa apraksts. Skaldītā vairogā, labajā sudraba laukā nolauzts zaļš ozola zars ar augļiem, izliekts no kreisās puses uz labo, no apakšas uz augšu. Pa kreisi zilā laukā, virs trim kreisās puses šķērsasīm zeltā, sudraba atslēga, taisni ar zobiem pa kreisi.
Ģerboņa skaidrojums. Labais sudraba lauks veltīt Dundagas pagasta šodienai. Tajā novietotais ozola zars izsaka pagasta mežu bagātību. Augļi ozola zarā (trīs zelta zīles) norāda, ka meži pagastam nes materiāla rakstura labumu, tas ir – nes augļus. Kreisais zilais lauks veltīts Dundagas vēsturei. Zilā krāsa simbolizē jūras ūdeņus. Laukā atrodas trīs kreisās puses šķērsasis zeltā – Maidelu un Ostensakenu ģerboņos ir trīs šķērssijas. Vēsturiski tagadējā Dundagas pagasta teritorija piederējusi arī Rīgas domkapitulam un pēc tam iekļauta Kursas bīskapijā. Sv.Pētera atslēga ir baznīcas un bīskapa varas simbols. Bez tam Dundagas pēdējo īpašnieku fon Ostensakenu ģerbonī arī ir atslēga. Saglabājot šo vēsturisko sakritību ģerboņa zilajā laukā virs trim kreisās puses šķērsasīm zeltā novietota Sv.Pētera atslēga.
Nākamo Dundagas pagasta ģerboņa variantu izstrādā māksliniece Ilze Lībiete un 2000. gada 6. maijā to apstiprina Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
Dundagas_pagasts_gerbonisĢerboņa apraksts. Dziedošs mednis zelta krāsā, kas  greznojas sarkanā laukā.
Ģerboņa skaidrojums. Mednis simbolizē varenos Dundagas mežus, ar ko tik bagāts ir valsts lielākais pagasts. Medņa zelta krāsa simbolizē bagātību, pārticību un greznību. Sarkanais lauks ir izvēlēts tāpēc, ka sarkanā krāsa raksturīga Kurzemei. To redzam arī Kurzemes ģerbonī.
Ģerbonis Latvijas lielākajam pagastam (Diena, 02.06.2000.)
Dundagas pagastam ir savs ģerbonis (Talsu vēstis, 30.05.2000.)

Avots: Dundagas pagasta ziņas Nr.16 (16.06.1997.); www.dundaga.lv; Talsu vēstis (30.05.2000.)

Jautājumus, ierosinājumus vai informāciju ar kuru Jūs gribētu padalīties, sūtiet uz: dundagasvesture@gmail.com

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s